Retencia, zadržiavanie moču je neschopnosť vymočiť sa a spontánne vyprázdniť močový mechúr. Retencia moču môže mať tieto príčiny: nepriechodnosť močovej trubice, niektoré chronické a infekčné choroby, neurologické a onkologické ochorenia, operačné zákroky, určité skupiny liekov, úrazy miechy alebo otrava ťažkými kovmi. U mužov je najčastejšou príčinou chronickej močovej retencie úrazové postihnutie miechy, u žien je to roztrúsená mozgovomiechová skleróza. Vysvetlíme vám príčiny retencie moču podrobnejšie.
Zväčšenie prostaty súvisí so starnutím mužov. Prostata obopína močovú trubicu ako prstenec, vekom sa zväčšuje a močovú trubicu stláča. Preto je močenie ťažšie. Stena močového mechúra musí odolávať vyššiemu tlaku a po určitom čase sa stáva dráždivejšou. To spôsobí nutkanie na močenie aj pri menšom množstve moču. Súčasne hrozia všetky ďalšie nebezpečenstvá z retencie moču. Ak chcete predísť tomuto ochoreniu mal by každý muž po 50. roku života navštíviť urológa, aj keď nepociťuje problémy s močením. Väčšina mužov sa bráni a hanbí navštíviť urológa, je dôležité tento ostih prekonať a zabrániť tým problémom s močením včas. Neoplatí sa vyčkávať na vážnejšie problémy.
Pri nepriechodných močových cestách je najčastejšia prekážka v močovej trubici alebo v močovom mechúre - kameň, vred, nádor alebo krvná zrazenina. Zúženie priemeru močovej trubice môže spôsobiť vrodená chyba alebo infekcia a následné zjazvenie. Močenie je tiež obmedzené pri stlačení močovej trubice či už nádorom panvy, zväčšenou prostatou, tehotnou maternicou alebo konečníkom plným tuhej stolice pri zápche.
Prerušenie nervovej dráhy medzi močovým mechúrom a mozgom často vedie k retencii moču. Môže to byť následok úrazu miechy alebo panvy. Do mozgu sa potom nedostane informácia o plnom močovom mechúre a k svalovine močového mechúra pokyn na jeho zovretie a vyprázdnenie. Takýto stav môže spôsobiť aj operačný výkon alebo neurologické ochorenie ako napríklad roztrúsená mozgovomiechová skleróza.
K retencii moču taktiež dochádza napríklad v dôsledku diabetickej neuropatie pri cukrovke, mozgovej mŕtvice či infekčných chorôb - tuberkulózy, AIDS, kvapavky alebo syfilis.
Zadržiavanie moču je nežiaducim účinkom pri liekoch proti kŕčom, alergiám, pri liekoch patriach do skupiny anticholinergiká a pri botulotoxíne, užívanom na liečbu hyperaktívneho močového mechúra. Retencia moču býva niekedy prítomná aj v dôsledku užívania liekov používaných pri celkovej anestézii.
Ak trpíte týmto ochorením, ponúkame zdravotnícke pomôcky, ktoré vám pomôžu s vyprázdňovaním močového mechúra.
Podobné príspevky