Pravdepodobne si myslíte, že čistenie zubov je niečo, čo už viete. Možno budete prekvapení, ale často majú ľudia mylné predstavy o tom, ako si správne čistiť zuby. Niektorých ľudí možno učili rodičia zlý postup, keď boli ešte deti. V iných prípadoch sa chyby vkradli v priebehu rokov. V každom prípade sa oplatí uistiť sa, že naozaj viete, ako si čistiť zuby. Tu je desať krokov, ktoré treba dodržať.
Pre väčšinu ľudí bude najbezpečnejšou voľbou zubná kefka s mäkkými štetinami. V závislosti od toho, ako intenzívne si čistíte zuby, a od sily zubov, môžu kefky so strednými a tvrdými štetinami skutočne poškodiť ďasná, povrch koreňa a ochrannú zubnú sklovinu. Nepoužívajte zubnú kefku s prírodnými štetinami, pretože môžu zadržiavať baktérie. Hlavica kefky musí byť dostatočne malá, aby dosiahla na všetky zuby. Vyberte si zubnú kefku s rukoväťou, ktorá vám pohodlne padne do ruky.
Skvelá zubná kefka tak dlho nezostane. Zubná kefka sa zvyčajne musí vyhodiť už po niekoľkých týždňoch používania. Sledujte známky opotrebovania štetín. Ak sú štetiny rozstrapkané a už nestoja rovno, je čas zaobstarať si novú zubnú kefku.
Čistenie len raz denne je výrazne lepšie ako vôbec, ale dvakrát denne je to, čo je skutočne potrebné. Jedlo sa môže sformovať do povlaku už za osem hodín, čo znamená, že čistenie len raz denne zaručí oveľa viac povlaku na vašich zuboch.
Odporúča sa používať zubná pasta, ktorá obsahuje fluorid. Fluorid odstraňuje zubný povlak a posilňuje zubnú sklovinu. Značky zubných pást ponúkajú širokú škálu funkcií, ako je bielenie, znecitlivenie a kontrola zubného kameňa, ako aj rôzne príchute. Vyberte si akúkoľvek značku, ktorá vyhovuje vašim preferenciám.
Najprv naneste len množstvo zubnej pasty o veľkosti hrášku. Namiesto pohybu po zuboch by ste si ich mali čistiť malými krúživými pohybmi. Pri čistení prednej časti zubov držte kefku pod uhlom 45°. Vyčistite si vnútro zubov širokým otvorením a naklonením zubnej kefky smerom k línii ďasien.
Energické čistenie zubov neznamená, že čistenie robíte lepšie. V skutočnosti môže intenzívne čistenie zubov poškodiť zubnú sklovinu aj ďasná. Zubné kefky, ktoré sa veľmi rýchlo opotrebujú, sú silným znakom toho, že si čistíte príliš tvrdo.
Príliš rýchle čistenie zubov je bežnou chybou, pretože čistenie zubov môže byť nudné. Pohybujte sa pomaly, pričom na každej oblasti strávte aspoň desať sekúnd. Celkovo by ste čistením zubov mali straviť tri minúty.
Áno, vaša zubná kefka nie je len pre vaše zuby. Baktérie, ktoré rastú na jazyku, sa ťažko odstraňujú. Ústna voda nie je účinná, preto je potrebné čistenie kefkou. Jednoducho si umyte celý jazyk čerstvou zubnou pastou, ktorá siaha do úst tak ďaleko, ako je to pohodlné.
Po dokončení čistenia bude mať vaša zubná kefka na sebe množstvo nepríjemných baktériíí. Ak si kefku nevyčistíte, pri ďalšom čistení zubov jednoducho znovu zavediete tieto baktérie. Zubnú kefku umývajte niekoľko sekúnd pod tečúcou vodou a potom ju položte na miesto, kde vyschne.
Zubná niť je zložka čistenia zubov, ktorá sa najčastejšie vynecháva. Nerobte túto chybu. Akokoľvek efektívne je čistenie zubov, nedokáže to urobiť úplne samo. Malé kúsky zvyškov jedla uviaznu medzi zubami a používanie zubnej nite je jediný spôsob, ako ich odstrániť. Aspoň raz denne použite niť medzi všetky zuby.
Čistenie zubov je nevyhnutné pre zdravie ústnej dutiny. Problémy so zubami môžu byť nákladné a bolestivé. Čistenie zubov je jediný spôsob, ako odstrániť baktérie, ktoré tvoria zubný povlak, ktorý ak sa neruší, spôsobí vznik zubného kazu a ochorenie ďasien. Dôležitosť čistenia zubov je dôvod, prečo je taký dobrý nápad uistiť sa, že si zuby čistíte naozaj správne.
Podobné príspevky