Ako si vybrať chrbtový pás a tipy na správne použitie - Sanitaske.sk

Ako si vybrať chrbtový pás a tipy na správne použitie

Blog categoryRady a tipy
Blog dateFri, Mar 31, 2023

Chrbtové pásy (ortézy) sú účinným nástrojom na zvládanie bolesti, ochranu pri aktivite, ako aj prevenciu opätovného poranenia. Používajú sa aj na pooperačnú podporu počas hojenia.

Bolesť chrbta, najmä dolnej bedrovej časti chrbta, je veľmi častá u dospelých všetkých vekových skupín. Vo všeobecnosti môže byť bolesť chrbta spôsobená napätím svalov alebo šliach v chrbte alebo ortopedickým problémom, ako je artritída alebo poranenie prietržového disku.

Pravdepodobne už z vlastnej skúsenosti poznáte bežné činnosti, ktoré spôsobujú bolesti chrbta: nesprávne zdvíhanie, prehýbanie sa bez použitia nôh na zdvíhanie niečoho ťažkého, zlé držanie tela, hrbenie sa pri stole a všeobecné preťažovanie a pod. Vaša chrbtica môže byť tiež zranená z nesprávneho zdvihnutia alebo pádu.

Väčšina menších bolestí chrbta sa zlepší odpočinkom, použitím ľadu a voľno predajnými liekmi proti bolesti. Stredná alebo silná bolesť chrbta, môže vyžadovať fyzickú terapiu, injekcie alebo dokonca operáciu.

Chrbtové pásy pomáhajú pri:

  • úprave držania tela na podporu správneho vyrovnania chrbtice
  • poskytovaní podpory pre slabé alebo zranené svaly
  • obmedzení rozsahu pohybu od ohýbania a krútenia
  • s flexibilným pásom (ortézou) sa môžete stále predkloniť v určitom rozsahu
  • podpore oslabeného kĺbu
  • uvoľnení napätia svalov pomocou tlaku a masážneho efektu z integrovaných chrbtových chráničov

Chrbtové pásy delíme do troch širokých konštrukčných kategórií:

  • flexibilné, pružné, elastické
  • polotuhé
  • pevné

Sú tiež kategorizované podľa toho, akú časť chrbta podporujete: oblasť bedier, dolná časť chrbta, stredná časť chrbta. Typ pásu, ktorý potrebujete, závisí od stavu chrbta, ktorý sa snažíte liečiť, a od potrieb vášho životného štýlu.

Pružné, elastické pásy

Používajú sa na podporu a stabilizáciu bedrovej, spodnej časti chrbta, všeobecná bolesť krížov, ochrana počas aktivít. Tieto výstuhy sedia okolo vášho trupu tesne pod pupkom.

Pružné elastické výstuhy sa primárne používajú na dolnú časť chrbta. Zvyčajne obsahujú zvislé výstuhy (plastové) na prednej , zadnej alebo bočnej strane ortézy, ktoré poskytujú jemnú imobilizáciu a pomáhajú pásu udržať si svoj tvar a zabrániť jeho rolovaniu pri nasadzovaní. Sú vyrobené z elastických úpletov navrhnutých tak, aby boli priedušné, šetrné k pokožke a s mäkkými okrajmi, ktoré sa nezarývajú do pokožky, čo umožňuje pohodlnejšie nosenie. Väčšina návrhov zahŕňa zapínanie na suchý zips, bočné sťahovania alebo remienky na ruky, ktoré vám uľahčia nasadenie pásu.

Niektoré dizajny zahŕňajú bedrovú podložku (vzadu), ktorá poskytuje masážny účinok svalom dolnej časti chrbta pri každom pohybe, čím pomáha stimulovať prietok krvi, aby sa znížilo napätie v bedrovej oblasti. Relaxácia týchto svalov môže tiež pomôcť pri zvládaní bolesti.

Polotuhé a pevné chrbtové výstuhy

Používajú sa na liečbu poranení a ochorení driekovej, krížovej a hrudnej strednej časti chrbta, pri pooperačnej stabilizácii driekovej chrbtice, degeneratívnom ochorení platničiek, závažnejších vyvrtnutí väzov a natiahnutie svalov v bedrovej a v hrudnej oblasti.

Pevné chrbtové výstuhy sú navrhnuté tak, aby poskytovali väčšiu stabilizáciu a obmedzovali pohyb dolnej časti bedrovej a hrudnej chrbtice, ako aj korigovali držanie tela. Tieto výstuhy sa používajú na dekompresiu chrbtice u pacientov, ktorí sa zotavujú po operácii, zlomenine alebo zranení. Bežné stavy, ktoré sa liečia tuhším štýlom chrbtového pásu, bránia posunu bedrovej platničky, eliminujú pruh a iné zdravotné problémy chrbta.

Polotuhé a pevné chrbtové výstuhy sú vyrobené z materiálov navrhnutých tak, aby obmedzovali pohyb. Zvyčajne zahŕňajú dlhé chrbtové chrániče z hliníka (alebo iného pevného materiálu), prekrížené napínacie popruhy, ako aj elastický sieťovaný materiál, ktorý obklopuje trup, aby stlačil brucho.

Typy brušných pásov:

Bedrový pás na chrbticu

S výberom bedrového (ortopedického) pásu, by vám mal poradiť lekár. Odborník totiž musí zvážiť hneď niekoľko faktorov - možnosť jeho umiestnenia (horná alebo dolná časť chrbtice), mieru flexibility a typ výstuže. Hlavnou úlohou ortopedického pásu na chrbticu je poskytnutie opory chrbtovému svalstvu, pričom vôbec po ňom nemusíte siahnuť len vtedy, keď vás trápia akútne bolestivé stavy. Driekový pás poslúži aj športovcom, kedy dokáže zmierňovať preťaženie krížových svalov, a rovanko je skvelým pomocníkom aj počas rekonvalescencie po operáciách či úrazoch. Nosením pásu na chrbticu sa daná oblasť navyše zohrieva a predchádza sa prechladnutiu, vďaka čomu sa minimalizuje riziko vzniku ďalšej bolesti. Vo všeobecnosti si bedrový pás poradí s bolesťou, ktorá sa dá klasifikovať ako mierna až stredne silná. Tento typ pásu zoženiete v zdravotníckych potrebách.

Ľadvinový pás

Na rozdiel od bedrového pásu je ľadvinový pás omnoho poddajnejší a jeho primárnou úlohou nie je fixovať chrbticu či tlakom zmierniť bolesť, ale poskytovať krížovej chrbtici a orgánom v brušnej dutine teplo. Ľadvinový pás je nápomocný pri bolestiach, ktoré sú spôsobené zápalom močového ústrojenstva - zápal močového mechúra, močových ciest, obličiek, no rovnako dokáže pôsobiť blahodárne pri menštruačných kŕčoch. Športovci jeho účinky využívajú pri behu predovšetkým v zimnom období, kedy pôsobí ako ochrana voči prechladnutiu. Takisto si dajte pozor na to, aby bol materiál priedušný, dokázal absorbovať pot a odpariť ho.

Brušný pás na pruh (hernia)

Herniový pás predstavuje pomôcku, ktorá sa nosí pred operáciou brušného pruhu alebo tesne po nej. Spevňuje totiž predovšetkým prednú brušnú stenu a zabraňuje tak komplikáciám v podobe rozsiahlejšieho defektu. Herniový pás sa odporúča najmä ľuďom, ktorí napriek brušnému pruhu musia pokračovať vo fyzicky náročnom zamestnaní alebo náročných domácich prácach. Brušný pás sa poväčšine zapína na suchý zips, s jeho výberom vám pomôže lekár a určite si poň zájdite do zdravotníckych potrieb.

Zoštihľujúci pás

V tomto prípade ide o čisto estetickú záležitosť. Úlohou sťahovacieho pásu je totiž stiahnuť a zafixovať tukové vankúšiky v oblasti pása, bokov a predovšetkým brucha. Pevná, no tenká tkanina s vysokou schopnosťou flexibility dokonale splynie s pokožkou a dokáže telo opticky zoštíhliť až o jednu či dve konfekčné veľkosti. Materiál je síce pevný, no kvalitná zoštíhľujúca bielizeň sa vyznačuje aj vysokou mierou priedušnosti, vďaka čomu je i dlhodobé nosenie pohodlné a pokožka sa v ňom zbytočne nezaparí. Ak vás napriek tomu desí predstava, že si predovšetkým v letnom horúcom období musíte navliekať ďalšiu vrstvu látky, ktorá by vás síce zoštíhlila, ale dozaista i trochu zohriala, tak presne pre vás je v ponuke sieťový sťahovací pás. Takzvaná sieťovina je z mimoriadne odolného materiálu, ktorý dokáže zamaskovať neželané tukové záhyby, avšak vďaka výrezom v látke zbytočné zahrievanie prekrytej časti tela nehrozí.

Tehotenský pás

Tehotenský pás môžete nájsť aj pod názvom podporný pás. Ako z jeho názvu vyplýva, je určený pre tehotné ženy, pričom jeho úlohou je poskytovanie opory rastúcemu brušku alebo nadmerne zaťaženým krížom, ktoré sú v období tehotenstva vystavené mimoriadnej námahe. Podporný pás pre tehotné ženy sa odporúča využívať už od 4. mesiaca alebo v neskoršom štádiu tehotenstva podľa potreby. Vnútorný povrch je hebký a napomáha cirkulácii vzduchu, takže bruško príliš nezohrieva. Zapína sa väčšinou na suchý zips a tkanina, z ktorej je tehotenský pás vyrobený, je mimoriadne poddajná. Dokáže kopírovať línie bruška a prispôsobí sa im tak, aby pás nikde netlačil. Na trhu je množstvo variantov tehotenských pásov - od tenších pásov, ktorých šírka je 20 cm, až po široké pásy, čo prekrývajú celé bruško. Okrem opory chrbtice pôsobí aj ako prevencia proti vzniku strii a jeho nosenie oceníte aj po pôrode - ak ste ho využívali počas tehotenstva, maternica sa omnoho ľahšie zavinie.

Popôrodný pás

Na rozdiel od tehotenského pásu, sa používa po pôrode, plní tak trochu aj estetickú funkciu. Na povolené brušné svalstvo vyvíja tlak, vďaka čomu sa daná oblasť rýchlejšie zregeneruje a vráti do pôvodného stavu. Ženy, ktoré začnú po pôrode pás nosiť, pozorujú rýchlejšie zotavenie brušných svalov a rovnako je u nich menšie riziko vzniku diastázy. Popôrodný pás možno nosiť aj ako náhradu sťahovacieho pásu alebo tvarujúcej spodnej bielizne. Pružná látka dokáže opticky zamaskovať problematické krivky, vďaka čomu je navliekanie aj tesnejších kúskov oblečenia o niečo pohodlnejšie.

Pás na chudnutie

Mnohí si ho môžu pomýliť so zoštihľujúcim pásom, avšak ich účinky sú úplne odlišné. Zatiaľ čo zoštíhľujúci pás je vyrobený z priedušného materiálu, ktorý dovoľuje pokožke dýchať, pás na chudnutie preferuje úplne opačnú taktiku - jeho úlohou je kožu zapotiť. Takáto pomôcka opticky neredukuje tukové vankúšiky okamžite, ale snaží sa o to, aby tuk nielen prekryla, ale natrvalo odstránila. Najčastejšie sa pri výrobe pásu na chudnutie využíva neoprén. Ide o nepriepustný materiál, ktorý je mnohokrát z vnútornej strany potiahnutý gumou. V takomto prostredí pokožka nedýcha, ale produkuje nadmerné množstvo potu, ktoré z dlhodobého hľadiska vedie k úbytku hmotnosti. Pás na chudnutie môžete nosiť po celý deň v pohodlí domova, no takisto je možné si ho navliecť predtým, ako začnete s tréningom - s kardio cvičením, aerobikom či ľahším fitness. Počas pohybu a nadmernej záťaže oblasť pokrytá pásom na chudnutie produkuje omnoho väčšie množstvo potu, čím sa účinok pásu znásobuje.

Dôležité je zistenie diagnózy

Chrbtové pásy sa používajú na zvládnutie širokého spektra stavov, preto je dôležité, aby ste pred použitím pásov navštívili svojho lekára alebo fyzioterapeuta, aby potvrdili vašu diagnózu a miesto zranenia.

Ak máte všeobecné bolesti krížov, skúste pružnú, elastickú ortézu. Pri výbere chrbtového pásu by mala byť oblasť zranenia bližšie k stredu miesta, kde by pás sedel na vašej chrbtici, aby mohla nastať stabilizácia nad a pod miestom zranenia. Ak sa však príliš spoliehate na chrbtový pás, riskujete oslabenie svalov jadra a chrbta. Je dôležité, aby ste si udržali silný chrbát a dodržiavali cvičebný alebo rehabilitačný program na posilnenie a strečing, ktorý vám dal váš lekár alebo fyzioterapeut. Je to dôležité, aby ste si podporili chrbticu, vyhli sa zlému držaniu tela, bolestiam krížov a budúcim svalovým zraneniam.

Dĺžka používania

Pásy odporúčame používať len pri činnostiach, ktoré vám zvyčajne spôsobujú bolesť. Všeobecným odporúčaním je nenosiť chrbtový pás celý deň. Pri závažnejších diagnózach však môže fyzioterapeut alebo lekár schváliť používanie pásu na dlhšie obdobie.

Chráňte svoju pokožku

Je dôležité, aby pokožka pod ortézou bola čo najsuchšia. Nadmerná vlhkosť môže spôsobiť podráždenie a spôsobiť vredy. Vyhnite sa používaniu krémov a pleťových vôd na kožu pod pásom. Ak je pre vás problémom podráždenie pokožky, oblečte si pod ortézu tenké tričko alebo iné priliehavé oblečenie.

Udržujte pás čistý

Je dobré udržiavať chrbtový pás bez nečistôt a baktérií. Väčšinu chrbtových pásov možno čistiť vodou a jemným mydlom, umývať ručne. Pred čistením pásu odstráňte všetky panely a vypchávky, aby ste tieto časti očistili samostatne. Na pás nikdy nepoužívajte bielidlo ani drsné čiastiace prostriedky. Pred ďalším použitím sa uistíte, že je pás suchý.

Mnohé z materiálov používaných pri konštrukcii chrbotvých výstuh môžu zbierať nečistoty okolo oblastí, ako sú popruhy na suchý zips. Pomocou valčeka na vlákna odstráňte vlákna zo suchého zipsu, aby ste sa uistili že popruhy správne fungujú a môžu pás správne ziastiť.

Upozornenie

Všetky rady v tomto článku majú len informatívny charakter. Správny výber zdravotnej pomôcky určí vždy lekár alebo fyzioterapeut podľa určenej diagnózy.

 

Zdieľať: