Ako správne merať teplotu - Sanitaske.sk

Ako správne merať teplotu

Blog categoryRady a tipy
Blog dateThu, Mar 10, 2022

Ak sa o naše zdravie pokúša nejaké ochorenie, prvým príznakom býva zvýšenie teploty. Ľudské telo tak prirodzene reaguje na vznikajúcu infekciu a snaží sa zaktivovať tvorbu protilátok na jej zastavenie. V takom prípade máva vyššia teplota svoj zmysel a mali by sme nechať náš organizmus bojovať prirodzene a teplotu umelo nezrážať. Vysoká teplota, čiže horúčka, však už môže naše zdravie ohroziť, a je potrebné nájsť vhodný spôsob na jej zníženie. Ako však správne teplotu merať a aký teplomer na meranie použiť, aby bol výsledok naozaj objektívny? A ako spoznať rozdiel medzi tým, keď ešte ide o teplotu prospešnú nášmu telu a kedy by sme ju naopak mali začať zrážať?

Naša telesná teplota sa behom dňa mení, v priebehu dňa je vyššia a v noci klesá, ale udržuje sa v rozmedzí 36 - 37  ° C. U žien sa teplota mení aj podľa fázy menštruačného cyklu. Keď sme chorí a cítime sa zle, pôsobením pyrogénov teplota nášho tela stúpa nad hodnoty 38 ° C a prechádza do stavu horúčky. To je chvíľa, kedy v lekárničke hľadáme teplomer. Ak nám nameria hodnotu vyššiu ako 41 ° C, hovoríme o tzv. hyperpyrexii.

Pred začatím merania nezabudnite nechať teplomer aklimatizovať sa na izbovú teplotu najmenej 10 minút pred meraním. Pred meraním by mala byť meraná osoba 30 minút v interiéri.

Spôsoby merania teploty

Teplotu môžeme merať niekoľkými spôsobmi a na rôznych miestach. Záleží teda, čo preferujeme a aký typ teplomera máme po ruke.

  • Rektálne - meranie teploty v konečníku
  • Orálne - meranie teploty v ústach
  • Axilárne - meranie teploty v podpazuší
  • Aurikulárne - meranie teploty v uchu
  • Bezkontaktne - prístrojom nameraným zo vzdialenosti asi 5 cm na čelo v oblasti spánkovej tepny.

Meranie v uchu dotykovým teplomerom

Veľmi presná metóda, vhodná pre deti i dospelých. Meranie sa robí v pravom alebo ľavom uchu. Hodnoty môžu byť v každom uchu iné, preto je potrebné merať teplotu vždy na rovnakej strane.

  1. Nikdy nerobte meranie na miestach, kde je pokožka poranená, odretá alebo zapálená

  2. Ľahko zatiahnite za ušnicu smerom dozadu a hore

  3. Jemne vložte kónické zakončenie teplomera do zvukovodu tak, aby senzor smeroval na ušný bubienok

V prípade zápalu, bolesti ucha a predchádzajúceho pichania stredného ucha sa meranie v uchu neodporúča.

Meranie na čele bezdotykovým teplomerom

Veľmi presná a šetrná metóda merania teploty u dojčiat a batoliat.

  1. Senzor umiestnite pred stred čela do vzdialenosti 3 - 5 cm od pokožky.

  2. Pohybujte prístrojom pomaly od stredu čela až cez oblasť spánku

  3. Potom sa displej s nameranou hodnotou rozsvieti na modro alebo červeno (indikátor zvýšenej teploty).

Meranie teploty v konečníku

Táto metóda je vhodná pri dojčatách, pri nízkej teplote vonkajšieho prostredia, pri zápale v okolí úst alebo zápaloch kože. Vhodné teplomery na meranie sú digitálne s ohybnou špičkou alebo sklenený bezortuťový teplomer.

  1. Pre správne meranie sa špička zavádza 1,5 cm do análneho otvoru

  2. Teplomer je potrebné po použití riadne očistiť a vydenzifikovať

Meranie teploty v ústach

Vhodné u dospelých a starších detí. Presnejšia metóda ako meranie v podpazuší. Vhodné teplomery na meranie sú digitálne alebo sklenený bezortuťový teplomer.

  1. Špička teplomera sa umiestňuje pod jazyk, napravo či naľavo od uzdičky jazyka, musí byť neustále v kontakte s ústnou sliznicou. Pi zlom umiestnení môže byť odchýlka merania až 1 ° C.

  2. Pri meraní nesmie dochádzať k pohybu alebo posunovaniu teplomera v ústach

  3. K nesprávnym hodnotám dochádza v prípade, že meraniu v ústach predchádza pitie nápojov, jedlo, fajčenie, žuvanie, vdychovanie studeného alebo teplého vzduchu

  4. Oporúčame preto počkať aspoň pol hodiny pred začatím merania

Meranie v podpazuší

U dospelých je teplota v podpazuší v porovnaní s meraním v konečníku výrazne odlišná, preto sa táto metóda odporúča iba na orientačné meranie telesnej teploty. Ak vložíme teplomer do podpazušia a pripažíme, prvú minútu sa iba prispôsobí novej teplote prostredia, pretože v podpazuší je sucho a cievy sú hlboko. Preto je na relevantný výsledok potrebné čakať aspoň 7 - 10 minút. Vhodné teplomery na meranie sú digitálne alebo sklenený bezortuťový teplomer.

Rozsah nameraných hodnôt normálnej telesnej teploty:

Miesto merania Bežná najnižšia hodnota v ° C Bežná najvyššia hodnota v ° C
V konečníku 36,2 37,7
V ústach 35,7 37,3
V podpazuší 35,2 36,7
V uchu 35,8 36,9
Na čele 35,8 36,9

Typy teplomerov

Sklenený teplomer

Najznámejším typom teplomera, ku ktorému sa s dôverou vracia hlavne staršia generácia, je ortuťový teplomer. Predaj teplomerov plnených ortuťou bol však zakázaný a ortuť bola nahradená bezpečnejším kovom, a to gáliom. Gáliom plnený teplomer je plne funkčný, presný, ekologický a cenovo najdostupnejší. Dá sa využiť na meranie v ústach u koreňa jazyka, v podpazuší alebo v konečníku.

Digitálny teplomer

Rovnako ako sklenený teplomer, aj digitálny teplomer sa dá použiť na meranie v ústach, v konečníku a v podpazuší. Mnoho ľudí ho považuje pri meraní v podpazuší za nepresný, ale všetko vyrieši správna technika. Pre presné meranie nechajte teplomer v podpazuší aspoň 5 minút a to aj cez zvukovú signalizáciu, aby bola podpazušná jamka správne prehriata. Na trhu sú dostupné aj modely s ohybnou špičkou, ktoré ocenia hlavne rodičia na meranie teploty v zadočku.

Detský teplomer

Formou digitálneho teplomera pre najmenšie detičky, ktoré cmúľajú je teplomer v tvare cumlíka. Niektoré detské teplomery sa pri horúčke zafarbia, takže riziko poznáte aj bez odčítania teploty. Teplotu meria rýchlo, ale nevýhodou môže byť nutnosť hygieny a udržiavanie cumlíka v čistote.

Bazálny teplomer

Meranie bazálnej teploty vykonávajú ženy, ktoré sa snažia o potomka alebo naopak, kontrolujú si plodné a neplodné dni a prirodzene tak plánujú rodinu. V dobe ovulácie totiž telesná teplota prirodzene stúpa. Podľa vyššej teploty môže žena rozpoznať, či nastalo obdobie, kedy je telo pripravené na počatie. Bazálna teplota sa meria ráno buď v podpazuší, pod jazykom alebo najčastejšie - vaginálne. Dôležité je, aby sa miesto merania teploty nestriedalo a bolo stále rovnaké. Len tak sa môžu teploty medzi sebou porovnávať. Teplomer telesnej teploty býva s ohybnou špičkou a spravidla meria na dve desatinné miesta.

Ušný infačervený teplomer

Tento typ teplomerov si vyberajú mamičky, pretože je presný, doba merania je pomerne krátka a teplota sa ľahko odčítava z displeja. Ako každé meranie, tiež meranie v uchu má niekoľko pravidiel, ktoré si rýchlo osvojíte podľa návodu. Jedným z hlavných pravidiel je , že v uchu nesmie byť zápal, poškodený bubienok a ušný maz. Meranie nie je vhodné v uchu, na ktorom ste predtým ležali, pretože sa v ňom nakumulovalo teplo.

Bezkontaktný teplomer

Podobne ako ušný teplomer, využíva pre svoje meranie technológiu infračerveného svetla. Bezdotykový teplomer najčastejšie volia mamičky, pretože vďaka nemu ľahko skontrolujú teplotu dieťatka počas spánku bez toho, aby sa prebudilo. Okrem toho má aj ďalšie užitočné funkcie, a to meranie teploty vzduchu a tekutín. Takto si ľahko skontrolujete teplotu v izbe, teplotu čaju alebo kaše a tiež teplotu kúpeľa. Meranie je maximálne hygienické, takže ho môžu používať všetci členovia rodiny bez toho, aby sa muselo čokoľvek meniť.

Čelový teplomer

Prúžok na meranie teploty obsahuje tekuté kryštály, ktoré sa sfarbia na úrovni nameranej teploty. Slúži len k orientačnému meraniu teploty v rozsahu 36 - 40  ° C priložením na suché a čisté čelo. Zo všetkých teplomerov je tento spôsob merania najmenej presný.

 

 

 

 

Zdieľať: