Mnohí pacienti sa po pobyte v nemocnici dostanú do domácej starostlivosti. Tu je potrebné sa naučiť ako správne polohovať pacienta s predpokladom dlhodobého ležania tak, aby mu nevznikli preležaniny - dekubity. Sú to chronické rany kože a podkožia.
Polohovanie pacienta zmierňuje bolesť, umožňuje odľahčenie určitých častí tela od tlaku, trenia, trhacej sily, zabraňuje sekundárnym zmenám na koži. Pri výskyte začervenania kože sa vyvarujeme polohovaniu na postihnuté miesto.
Môžu vzniknúť už po pár hodinách ležania. Je to veľmi nebezpečné, a preto je dôležitá prevencia. Už vzniknutá preležanina môže viesť nielen k bolestiam a nepohodliu, ale aj l vážnym infekciám kože, zápalom, teplotám a v konečnom dôsledku až k sepse, teda život ohrozujúcemu stavu.
V prípade pacientov s ochorením pľúc môže byť polohovanie, ktoré im umožní sedieť zlepšením ich zdravotného stavu, nakoľko sa odvodnia pľúca a znižuje sa riziko komplikácií v dôsledku zadržiavania hlienu.
Ak máme doma blízkeho, ktorý musí dlhodobo ležať v posteli, naučme sa niekoľko dôležitých polôh a pomáhajme mu ich striedať v pravidelných intervaloch. Cez deň by sa poloha mala meniť najlepšie každé 2 hodiny, v noci každé 3 hodiny. V horúčavách aj častejšie!
Počiatočné štádium vzniku dekubitu je nenápadné, no odhaliť ho a odlíšiť od poškodenia kože z vlhkosti ho môže jednoduchý test: Ak kožu stlačíme a po uvoľnení v bode tlaku zbledne, teda bod tlaku vyzerá ako odtlačok s neostrými okrajmi, pravdepodobne ide o dermatitídu a nie dekubit. Vtedy je nutné kožu zbaviť prebytočnej vlhkosti, to znamená vetrať, prípadne použiť krém s obsahom zinku s maximálnou koncentráciou 10% v ultratenkej vrstve - musí byť vidieť pôvodná farba pokožky.
Ostro ohraničené začervenanie kože, ktoré nevybledne ani po uvoľnení pôsobenia tlaku: zdurenie, bolestivosť môže viesť k rozvoju tkanivového poškodenia a následne vzniku dekubitu už do 4 hodín!
Polohovanie pacienta zmierňuje bolesť, umožňuje odľahčenie určitých častí tela od tlaku, trenia, trhacej sily, zabraňuje sekundárnym zmenám na koži. Pri výskyte začervenania kože sa vyvarujeme polohovaniu na postihnuté miesto. Kožu pacienta udržujeme suchú a čistú, nemasírujeme ju a ani netrieme.
1. Laterálna poloha - pravá a ľavá
Pacient leží na boku, horné končatiny má zohnuté v lakťoch. Vrchná ruka je podložená vankúšom. Spodná dolná končatina je vystretá, vrchná dolná končatina je zohnutá v bedrovom kĺbe aj v kolene a je podložená vankúšom.
Výhody a nevýhody polohy
Laterálna poloha je vhodná na odpočinok a spánok, odstránenie bolesti, na prevenciu deformít, dekubitov, ako aj prevenciu skrátenia a atrofie svalstva.
Pozor: Ak má pacient jednu stranu tela ochrnutú, nepolohujeme ho na tejto strane do laterálnej polohy. Nesprávna poloha pacienta na boku vytvára ohnutie krku, vnútornú rotáciu ramien, bedier a driekovej chrbtice.
2. Semipronačná poloha - pravá a ľavá
Pacient leží na bruchu s hlavou otočenou na jednu stranu. U žien pod prsia podkladáme mäkký vankúš. Horné končatiny sú ohnuté v ramene a v lakťoch, vrchná je podložená vankúšom, spodná je za chrbtom pacienta. Spodná dolná končatina je vystretá, horná dolná končatina je zohnutá v bedrovom kĺbe a kolene a podložená vankúšom.
Výhody a nevýhody polohy:
Pozor: Poloha nie je vhodná pri problémoch s krčnou a driekovou chrbticou a u pacientov s dýchacími ťažkosťami. Ak je pacient dlho v tejto polohe, vytvára sa ohnutie krku a obmedzuje sa rozpínanie hrudníka.
3. Semi-Folwerová poloha
Pacient je v polosede so zdvihnutím hornej časti postele na 30°, s hlavou v neutrálnom postavení a s pokrčenými nohami.
Výhody polohy:
4. Supinačná poloha
Pacient leží na chrbte s tvárou obrátenou smerom nahor, bez podopierania hlavy a pliec. Horné končatiny sú ohnuté v lakťovom kĺbe, dolné končatiny natiahnuté, brušné svalstvo uvoľnené, lýtka podložené, päty voľné a špičky neprepadávajú.
Výhody polohy:
Uvoľnenie svalstva a odbremenenie pohybov hrudného koša, chrbtice a panvy, odstránenie bolesti.
5. Rovná poloha na chrbte
Poloha v podstate totožná so supinačnou polohou. Pacient leží na chrbte s tvárou obrátenou smerom nahor bez podopierania hlavy a pliec. Horné končatiny ohnuté v lakťovom kĺbe, dolné končatiny natiahnuté, brušné svalstvo je uvoľnené, lýtka podložené, päty voľné a špičky neprepadávajú.
Výhody pre pacienta aj benefity sú totožné ako pri supinačnej polohe.
6. Poloha na boku s 90° uhlom
Poloha v podstate totožná s laterálnou polohou. Pacient leží na pravom alebo ľavom boku. Uhol medzi jeho chrbtom a podložkou je 90°. Horné končatiny sú ohnuté v lakťoch, vrchná je podložená vankúšom, spodná dolná končatina je vystretá, horná dolná končatina je zohnutá v bedrovom kĺbe a kolene, podložená vankúšom.
Výhody pre pacienta aj benefity sú totožné ako pri laterálnej polohe.
7. Šikmá poloha pod 30° uhlom
Uhol, ktorý zviera podložka a chrbát pacienta, je 30°. Hlava je podopretá menším vankúšom a podsunutím dvoch podušiek zboku dosiahneme naklonenie tela o 30°. Spodnú dolnú končatinu podložíme tak, aby členok, lýtko a koleno boli odľahčené.
Výhody polohy:
Poloha je správne zrealizovaná vtedy, ak môžeme ľahko vsunúť dlaň pod kríže a boky pacienta. Od tlaku sú oslobodené sedacie svaly a krížová oblasť.
8. Šikmá poloha pod 135° uhlom
Poloha v podstate totožná so semipronačnou polohou. Uhol medzi podložkou a chrbtom pacienta je 135°. Pri tejto polohe je od tlaku odľahčený chrbát. Pod hrudník pacienta dáme vankúš tak, aby bola podopretá panva, druhým vankúšom podložíme hlavu a ďalším hornú končatinu.
Výhody polohy:
Od tlaku je odľahčený chrbát pacienta a je to aj úľavová poloha.
Poloha je nevhodná v rovnakých prípadoch ako semipronačná, čiža pri problémoch s krčnou a driekovou chrbticou, ako aj u pacientov s dýchacími ťažkosťami.
Základná poloha pre dolnú končatinu: dolná končatina je v strednom postavní v bedrovom kĺbe, dovolíme len ľahké zohnutie, koleno je tiež ľahko zohnuté a členkový kĺb v pravom uhle. Bránime rotácii a odtiahnutiu alebo pritiahnutiu k telu. Atrofia z nečinnosti je výraznejšia vo svaloch pasívne natiahnutých než vo svaloch, ktoré sa udržujú relaxované alebo sú v strednej polohe.
Polohovanie na hornú končatinu: antispastická dlaha na ruku - slúži na zachovanie optimálneho postavenia kĺbov ruky a zápästia v extenxii, pri natiahnutí. Uvoľňuje kŕče hladkého svalstva.
Na polohovanie používame pomôcky, ktoré zaisťujú fyziologické postavenie končatín. Sú to rôzne dlahy, závesy, šatky, molitánové podložky, vrecká s pieskom, debničky, kliny a iné ortopedické pomôcky.
Antidekubitné matrace pomáhajú rozložiť tlak na väčšiu plochu, čím odľahčujú namáhané časti tela. Oproti bežným matracom majú rozdielny tvar, ale tiež materiál. Mnohé matrace sú opatrené povrchovým materiálom s vodeodolnou úpravou, ktorá pomáha chrániť matrac pred zašpinením. Tento typ matracov je skvelou pomôckou, nakoľko pomáha chrániť matrac pred zašpinením. Tento typ matracov je skvelou pomôckou, nakoľko pomáha predĺžiť intervaly medzi polohovaniami - dajte však pozor, aj pri použití antidekubitného matraca je potrebná pravidelná zmena polohy pacienta.
Okrem matracov sú veľmi často využívané aj rôzne antidekubitné podložky a polohovacie vankúše. Poskytujú podporu jednotlivým častiam tela, pomáhajú zmierňovať tlak a uľahčujú polohovanie. Polohovacie vankúše navyše ponúkajú aj určitú dávku pohodlia - predovšetkým pri polohách, pri ktorých pacient leží na boku. Vášmu blízkemu môžete zaobstarať aj rôzne typy chráničov, napríklad na lakte alebo členky, ktoré taktiež pomáhajú chrániť pred vznikom dekubitov a odrenín.
Polohovanie na hornú končatinu: antispastická dlaha na ruku - slúži na zachovanie optimálneho postavenia kĺbov ruky a zápästia v extenzii, pri natiahnutí. Uvoľňuje kŕče hladkého svalstva.
Na polohovanie používame pomôcky, ktoré zaisťujú fyziologické postavenie končatín. Sú to rôzne dlahy, závesy, šatky, molitanové podložky, vrecká s pieskom, debničky, kliny a iné ortopedické pomôcky.
Antidekubitné matrace pomáhajú rozložiť tlak na väčšiu plochu, čím odľahčujú namáhané časti tela. Oproti bežným matracom majú rozdielny tvar, ale tiež materiál. Mnohé matrace sú opatrené povrchovým materiálom s vodeodolnou úpravou, ktorá pomáha chrániť matrac pred zašpinením. Tento typ matracov je skvelou pomôckou, nakoľko pomáha predĺžiť intervaly medzi polohovaniami - dajte však pozor, aj pri použití antidekubitného matraca je potrebná pravidelná zmena polohy pacienta.
Okrem matracov sú veľmi často využívané aj rôzne antidekubitné podložky a polohovacie vankúše. Poskytujú podporu jednotlivým častiam tela, pomáhajú zmierňovať tlak a uľahčujú polohovanie. Polohovacie vankúše navyše ponúkajú aj určitú dávku pohodlia - predovšetkým pri polohách, pri ktorých pacient leží na boku. Vášmu blízkemu môžete zaobstarať aj rôzne typy chráničov, napríklad na lakte alebo členky, ktoré taktiež pomáhajú chrániť pred vznikom dekubitov a odrenín.
Túto radu pre vás pripravili na základe edukačnej brožúrky ,,Polohovanie pacientov, druhy polôh, polohovanie ako prevencia dekubitov", ktorú vypracovali Mgr. Zdenka Grajcarová, hlavná sestra ProCare Svet zdravia pre geriatriu a dlhodobo chorých, a PhDr. Tatiana Kosťová, PhD., MPH, manažérka pre ošetrovateľskú starostlivosť.
Podobné príspevky