Diabetes mellitus - teda cukrovka, vzniká vtedy, keď telo nedokáže správne ukladať a využívať glukózu. Glukóza je monosacharid, bez ktorého ľudské telo nedokáže existovať. Lenže, ak sa glukóza zhromažďuje v krvi, chýba v bunkách, ktoré na ňu čakajú. Čo treba vedieť o cukrovke?
Tento typ cukrovky sa objavuje najmä u detí a dospievajúcich, menej u starších. Hlavným vinníkom je tu imunitný systém, ktorý zbytočne útočí na takzvané beta bunky pankreasu. Telo po tomto "samoútoku" už nedokáže vytvárať dostatok inzulínu, nie je schopné regulovať hladinu glukózy v krvi. Ak teda máte diabetes typu 1, musíte užívať doplnkový inzulín po celý život.
Cukrovka 1. typu sa zvyčajne začína náhle a rýchlo sa zhoršuje. Nezabránime jej stravou ani pohybom, často je dedičná. Tento typ má len 5 až 10% diabetikov.
Ak máte cukrovku 1. typu, váš lekár vám môže odporúčiť kontrolu hladiny glukózy v krvi štyri až desaťkrát denne.
Váš lekár vám na základe vyšetrenia odporúči, aby ste si vykonali merania v nižšie uvedených prípadoch:
Cukrovka 2. typu si hľadá svoje "obete" najmä medzi staršími ľuďmi. Pri tomto type cukrovky pankreas síce produkuje inzulín, ale bunky tela sa správaju tak, akoby ho nepotrebovali. Keď si to pankreas "všimne", zareaguje slabšou tvorbou inzulínu. Takto vzniká tzv. inzulínová rezistencia. Najčastejšie sa to deje vtedy, ak máme dlhodobo alebo pričasto zvýšenú hladinu glukózy v krvi. Pankreas sa "silí", aby vyrobil čo najviac inzulínu, a súčasne chce znížiť hladinu glukózy v krvi.
Lekár vám na základe vyšetrenia a odporúčaného množstva inzulínu určí, kedy a koľkokrát merať obsah cukru v krvi. Vo všeobecnosti sa odporúča testovanie pred jedlom a pred spaním.
Niektorí ľudia budú mať mierne vyššie hodnoty glukózy v krvi:
Meranie hladiny cukru v krvi je životne dôležité z hľadiska prevencie a liečby možných problémov s cukrovkou. Ak je vaša hladina cukru v krvi príliš vysoká alebo príliš nízka, môže to výrazne zmeniť vašu pohodu a dokonca aj dlhodobo vaše zdravie.
Spôsoby, ako monitorovať hladinu cukru v krvi:
Každý človek je iný, preto Váš lekár posúdi váš zdravotný stav a odporúči vám správny spôsob, ktorý vám pomôže efektívne sledovať hladinu cukru v krvi. Súvislé sledovanie hladiny cukru v krvi je dôležité, keď máte cukrovku, najmä ak používate inzulín. Výsledky súvislého sledovania hladiny cukru v krvi vám môžu pomôcť pri rozhodovaní o jedle, fyzickej aktivite a dávkovaní inzulínu.
Lekár určí podľa typu cukrovky, ako často by ste si mali kontrolovať hladinu cukru v krvi a nastaví plán liečby.
Glukomery sa dodávajú v rôznych veľkostiach a vlastnostiach. Ak si nie ste istý, môžete požiadať o pomoc pri výbere glukomera náš odborný personál.
5 krokov monitorovania glukózy v krvi
Bolesť končekov prstov
Časté pichanie v končekoch prstov vás môže bolieť. Dobrou správou je, že niekoľko veci vám môže pomôcť tento problém zmierniť:
Sledovanie hladiny cukru v krvi
Väčšina glukomerov umožňuje uložiť výsledky. Na sledovanie svojich úrovní použite aplikáciu vo svojom smartfóne. Ak nemáte smartfón, veďte si písomný záznam o hladine cukru v krvi, ktorý obsahuje dátum, čas testu a ďalšie podrobnosti, napríklad či to bolo pred jedlom alebo po jedle. Pri každej návšteve poskytovateľa zdravotnej starostlivosti by ste si mali so sebou priniesť glukomer, telefón alebo písomný záznam.
2. Kontrola hladiny cukru zariadeniami CGM
CGM zahŕňa nosenie zariadenia, ktoré meria hladinu cukru 24 hodín denne. Zariadenie používa tieto údaje na vytvorenie grafu, ktorý ukazuje úplnejší obraz o tom, ako sa v priebehu času mení hladina cukru v krvi.
Väčšina zariadení CGM používa malý senzor, ktorý si vložíte pod kožu. Senzor meria hladiny glukózy v tekutinách medzi bunkami vášho tela (intersticiálna tekutina). Existuje niekoľko rôznych typov a značiek CGM. Niektoré CGM sa spájajú so špecifickými inzulínovými pumpami. Ostatné fungujú nezávisle. Väčšina CGM môže odosielať alarmy alebo výstražné správy, keď zistia nízke alebo vysoké hladiny glukózy. Ako každá technológia, aj CGM môžu niekedy zlyhať alebo byť nepresná. Nespoliehajte sa teda úplne na CGM bez kontroly glukomerom, najmä ak vaše hodnoty CGM nezodpovedajú príznakom nízkej alebo vysokej hladiny cukru v krvi, ktoré pociťujete, alebo ak vám CGM zobrazí chybové hlásenie.
Systémy CGM ukladajú údaje o vašich hladinách glukózy. Váš lekár bude mať prístup k týmto informáciám.
Váš rozsah je len váš - na základe vášho zdravia, veku, úrovne aktivity a ďalších faktorov. Nie je nezvyčajné, že vaše výsledky glukózy v krvi sú občas mimo rozsahu. Ale ak vidíte vzor vysokých alebo nízkych hodnôt mimo vášho cieľového rozsahu, možno by ste sa mali opýtať sami seba:
Ktorýkoľvek z nich môže mať vplyv na hladinu glukózy v krvi. Ak robíte zmeny vo svojom životnom štýle, alebo ak neviete prísť na to, prečo ste boli mimo dosahu, porozprávajte sa so svojím lekárom, zdravotnou sestrou alebo diabetológom.
Nižšie uvedené cieľové hodnoty glukózy v krvi sú len orientačné. Informujte sa u svojho lekára alebo zdravotnej sestry o vašich individuálnych cieľových hodnotách cukru v krvi.
Cieľová hodnota cukru v krvi môže byť individuálna, aby sa predišlo riziku hypoglykémie alebo iným nežiadúcim účinkom spojeným s prísnou kontrolou glukózy v krvi. Ak máte pochybnosti, porozprávajte sa so svojím lekárom o cieľovej hodnote glukózy v krvi.
Podobné príspevky